Skip to main content

Χάντμπολ Παίδων: Έπεσε ηρωϊκά μαχόμενος ο ΑΣΕ Δούκα… Ήττα από τον Παπασιδέρη Κορωπίου με 35-34…

Πίστεψε στην υπέρβαση, πάλεψε για αυτήν όμως λύγισε στο φινάλε. Ο ΑΣΕΔ κοίταξε στα μάτια τον Παπασιδέρη Κορωπίου όμως έπεσε ηρωϊκά μαχόμενος. Οι «μπλε» γνώρισαν την ήττα με 35-34 σε ένα ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Δήμου Σαμαρά πραγματοποίησε παλικαρίσια εμφάνιση και άξιζε το κάτι παραπάνω από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Δυστυχώς όμως το παιχνίδι κρίθηκε στο γκολ και ο αντίπαλος του Δούκα ήταν πιο τυχερός στο φινάλε και υποχρέωσε τους «μπλε» στη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση.

Το συγκρότημα του Κορωπίου μπορεί να προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο ακόμα και πέντε τέρματα (9-4 και 17-12) όμως ο Δούκας μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου στα 3 γκολ (18-15).

Στην επανάληψη η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων «μασούσε σίδερα», πάλεψε την κάθε φάση ξεχωριστά και έβαλε δύσκολα στο Κορωπί. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε οι παίκτες του Δήμου Σαμαρά έφεραν την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι (33-33) προμηνύοντας για το τι θα συμβεί στο φινάλε. Δούκας και Παπασιδέρης τα έδωσαν όλα μέχρι τελικής πτώσεως, το σκορ εναλλάσσονταν με τους «μπλε» να λυγίζουν στην τελευταία προσπάθεια και να γνωρίζουν την ήττα στις λεπτομέριες με 35-34.

ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 35-34

Τα Πεντάλεπτα: 5-1,9-5,11-9,14-10,17-12,18-15 (ημχ.), 21-18,24-22,28-24,30-28,33-31,35-34.

ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ: (Ντράγκαν Γιάντσα): Ζιώγας, Παναργιάς, Γιάντσα 6, Λίτσης , Σκουρλής 10, Γιαννακούρας, Καραγιάννης 4, Τάτσης, Παπαδόπουλος 4, Καμαρινόπουλος 5, Βαγγέλης, Ρισσάκης, Κορώνης, Κιούσης 6, Παπακώστας, Ιβάν.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Δήμος Σαμαράς): Παπαδόπουλος, Βαλκανάς , Ψυντρίδης Γιώργος, Σελίδης, Δαλιούρης, Γεωργίου 1, Γεωργιάδης 4, Βλάχος 2, Τσιούμας 13, Ζησιμάτος 2, Ψυντρίδης Γιάννης 12, Σταματάκος, Ναθαναήλ, Παυλάτος, Μπαρτζάνας.

Δίλεπτα: 3/1. Πέναλτι: 2/3-4/4.