Skip to main content

Χάντμπολ Εφήβων: Πήρε το ντέρμπι ο ΑΣΕ Δούκα που νίκησε τον Ολυμπιακό με 29-27…

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΑ πέτυχε η εφηβική ομάδα Χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα που επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 29-27, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους «μπλε» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1 γκολ. Στο 35ο λεπτό ξέφυγαν ακόμα και με 4 τέρματα (19-15), όμως ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς στο 55’ (27-27). Οι παίκτες του Κώστα Τσαβδαρίδη είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, σκόραραν δύο φορές και κράτησαν μακριά από την εστία τους τον Ολυμπιακό και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα (29-27).

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 29-27

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 7-6, 11-10, 13-12, 15-14(ημχ.), 19-15, 21-19, 23-20, 25-23, 27-27, 29-27.

ΑΣΕ Δούκα (Κώστας Τσαβδαρίδης): Μπόχτης, Λίτσης, Δαλιούρης 1, Χατσατουριάν 7, Μπατής, Κολεζάκης 4, Παναγιώτου 13, Βλάχος, Τσιούμας, Ψυντρίδης 1, Σταματάκος 1, Χαριτωνίδης, Παπανικολάου 1, Ζιώγας, Γεωργιάδης, Λιάκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Σπανίδης, Οικονόμου 1, Γκορόγιας, Βαμβακάρης 10, Κουτουλογένης 4, Τσέλος, Τσορακης, Μαρής, Ρούσος 8, Βληκίδης 2, Παπαδονικολάκης, Προκοπίου 2, Βάος, Μπουρλόκας.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης – Μπράμου

Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 0/1 – 2/2.