Skip to main content

Χάντμπολ Εφήβων: Νίκησε άνετα και Νέα Ιωνία (36-24) και εξασφάλισε μια θέση στα προημιτελικά της ΕΣΧΑ!

Την 3η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ πέτυχε ο ΑΣΕ Δούκα, ο οποίος επικράτησε της Νέας Ιωνίας με  36-24.

Με αυτή την επικράτηση το συγκρότημα του Δήμου Σαμαρά εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της στα προημιτελικά (1-6) της διοργάνωσης της ΕΣΧΑ.
Οι μπλέ, ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στο 20ο λεπτό προηγήθηκαν με 4 γκολ (11-7),  όμως η Νέα Ιωνία πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε στα 2 γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 15-13.

Εφηβοι Χάντμπολ 20172018
Στην επανάληψη όμως, ο Δούκας φόρτσαρε αγωνιστικά και με ένα σερι 5-0 προηγήθηκε στο 35ολεπτό με 7 τέρματα (20-13). Η συνέχεια άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους οι οποίοι διεύρυναν τη διαφορά και έφτασαν άνετα στην επικράτηση με 36-24.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 36-24
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-5, 11-7, 12-11, 15-13(ημιχρονο), 20-13, 22-17, 25-18, 28-20, 32-23, 36-24.
ΑΣΕ Δούκα (Σαμαράς): Κατσαρης, Κωστόπουλος Κ., Λαφαζάνος 2, Σκαρής 2, Στραβομύτης 1, Καλαργυρός, Κωστόπουλος Π. 4, Ζώης 2, Σπηλιώτης, Βελαώρας 9, Μήτσης, Ορφανόπουλος 4, Κολλύρης, Μπαζδέκης 5, Ζαφειράκης 5, Παγιάτης 2

ΟΦΝΙ(Μπένιας): Φωτόπουλος, Χαρώνης, Χάδος, Milo 1, Κυριαζόγλου 1, Λώρας, Percalu 1, Ηλιόπουλος, Μπένιας 2, Γκουλής Α. 5, Κιόσης 1, Γκουλής Ε. 10, Stefani, Σίμος 2, Χρυσολωράς 1
Δίλεπτα: 4-1, πέναλτι: 0/0-5/5