Skip to main content

Χάντμπολ Εφήβων: Ήττα (36-32) για τον ΑΣΕ Δούκα στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ…

Την ήττα με 36-32 από την ΑΕΚ γνώρισε χθες το βράδυ (11/12) η εφηβική ομάδα χάντμπολ του Δούκα στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για την Β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ (θέσεις 1-6)…

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να δίνουν μάχες στο τερέν. Ο Δούκας προηγήθηκε στο 15’ και στο 25’ με 9-10 και 13-14 αντίστοιχα, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 15-15.

Μέχρι το 40’ οι «μπλε» ήταν μέσα στο παιχνίδι, όμως ένα πεντάλεπτο επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να ξεφύγει η διαφορά στα 5 τέρματα (26-21 στο 45’).

Από κει και πέρα, ο ΑΣΕΔ προσπάθησε να αντιδράσει άλλα δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στο φινάλε με σκορ 36-32.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “μπλε” στην β’ φάση του πρωταθλήματος, μετά τη νίκη τους με σκορ 34-27 που είχαν σημειώσει στο ματς της πρεμιέρας επί του Άρη Νικαίας.

ΑΕΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 36-32

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-10, 12-12, 13-14, 15-15 (ημίχρονο), 17-18, 21-20, 26-21, 30-24, 34-29, 36-32.

ΑΕΚ (Αλβανός): Βυθούλκας, Λαζάρου 4, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 3, Τζάνκα 9, Ασλής, Σοφιανός 1, Βασιλόπουλος, Στάθης 2, Κοτσιώνης 6, Σφαέλος-Παπαϊωάννου, Βασιλείου-Τσάφος 5, Ζαφειράκης 3, Κοβάνης 1, Σιγαλός, Βεζύρης 2.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Τσαβδαρίδης): Μάνος 2, Παγιατής 5, Παναγιώτου 2, Κολεζάκης, Χατσατουριάν 2, Αθανασόπουλος, Πουλιάσης, Μπατής, Βούλγαρης, Ρούμπης 3, Γερουλάνος, Μπάρκας 5, Κωνσταντόπουλος 1, Βαρσός, Κασιώνης, Στεφανίσης 12.