Skip to main content

Χάντμπολ Εφήβων: Ήττα για τον ΑΣΕΔ στην εκπνοή από τον Φίλιππο (27-28) στην πρεμιέρα του F8 των Εφήβων…

Την ήττα με 27-28 από τον Φίλιππο Βέροιας γνώρισε ο ΑΣΕ Δούκα στην πρεμιέρα των αγωνιστικών του υποχρεώσεων στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των Εφήβων.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 17-13 ωστόσο δεν μπόρεσαν στην επανάληψη να κρατήσουν τη διαφορά.

Ο Φίλιππος στο 40’ πλησίασε στα δύο τέρματα (19-17) ενώ με ένα σερί 0-4 προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με 19-21. Οι παίκτες του Κώστα Τσαβδαρίδη με αντεπίθεση έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 23-23 στο 52’ όμως η Βέροια ξέφυγε και πάλι με 3 γκολ 23-26 (57’).
40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΑΣΕΔ ισοφάρισε με τον Γερουλάνο (27-27) όμως τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι τον είχαν οι Βεροιώτες που σκόραραν λίγο πριν την εκπνοή και υποχρέωσαν την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων στην πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Κώστας Τσαβδαρίδης και οι παίκτες του θα χρειαστούν νίκες στα δυο παιχνίδια της Πέμπτης με ΧΑΝΘ και Κερκυραϊκό για να τερματίσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας του Β’ ομίλου και να πάρουν την πρόκριση στους «4».

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-28
Τα Πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 6-8, 9-10, 12-12, 17-13 (ημχ.), 17-14, 19-17, 19-21, 21-23, 23-26, 27-28.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Τσαβδαρίδης): Κασιώνης, Κωνσταντόπουλος 1, Γερουλάνος 4, Βλαχάκης, Βασιλόπουλος, Αθανασόπουλος, Πουλιάσης, Βούλγαρης 3, Μάνος 5, Στεφανίτσης 10, Ρουμπής, Χατσατουριάν, Παναγιώτου 2, Κολεζάκης 2, Μπάτης, Πετρουλάκος.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Στανκίδης, Γιάννου, Νιώπας 2, Καραγιοβάννης 2, Τζωρτζίνης 7, Πετρομελίδης 3, Παπαγιάννης 7, Δούρδας, Χατζηαντώνογλου, Κακαφίκας 5, Γεωργιάδης, Αμπρικίδης 2, Ιωαννίδης, Ντιβανίδης, Αντωνιάδης.
Διαιτητές: Μερτινιάν – Φωτακίδης
Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/3 – 1/2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΜΠΤΗΣ
Αναλυτικά η βαθμολογία στους δυο ομίλους του F8 των Εφήβων μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της πρώτης ημέρας έχει ως εξής:

Βαθμολογία

A’ όμιλος

  1. ΑΕΚ (10-0) 2
  2. Ολυμπιακός (19-18) 2
  3. Άρης Νίκαιας (18-19) 0
  4. ΑΟ Προσοτσάνης (0-10) 0

Β’ όμιλος

  1. ΧΑΝΘ (26-20) 2
  2. Φίλιππος Βέροιας (28-27) 2
  3. ΑΣΕ Δούκα (27-28) 0
  4. ΓΣ Κερκυραϊκός (20-26) 0

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΗΜΕΡΑΣ

Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020
1η αγωνιστική

ΑΕΚ- ΑΟ Προσοτσάνης 10-0 (α.α.)
Ολυμπιακός- Άρης Νίκαιας 19-18
ΧΑΝΘ- Κερκυραϊκός 26-20
ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 27-28

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ης ΗΜΕΡΑΣ

Πέμπτη 23/07/2020
2η αγωνιστική (πρωί)

ΟΑΚΑ 08.00: Ολυμπιακός – ΑΟ Προσοτσάνης
ΟΑΚΑ 10.00: ΑΕΚ – Άρης Νίκαιας
ΟΑΚΑ 12.00: ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας
ΔΑΙΣ 12.00: ΑΣΕ Δούκα – Κερκυραϊκός

3η αγωνιστική (απόγευμα)
ΟΑΚΑ 17.00: ΑΟ Προσοτσάνης – Άρης Νίκαιας
ΟΑΚΑ 19.00: Κερκυραϊκός – Φίλιππος Βέροιας
ΟΑΚΑ 21.00: ΑΕΚ – Ολυμπιακός
ΔΑΙΣ 21.00: ΧΑΝΘ – ΑΣΕ Δούκα