Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΑΣΕ Δούκα που πέρασε από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 25-31…

Το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε άνετα ο ΑΣΕ Δούκα που πέρασε αλώβητος από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας της ΧΑΝΘ (ομάδα Α2 Εθνικής) με σκορ 25-31.

Ο Κωστής Μπούνας και οι παίκτες του μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, επέστρεψαν στις νίκες και πλέον περιμένουν τον επόμενο αντίπαλο τους στο θεσμό του Κυπέλλου.

Κόντρα στη ΧΑΝΘ, οι «μπλε» δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα και «καθάρισαν» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Τότος, Μελετάκος και Καρακεχαγιάς είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση με τον Δούκα να προηγείται στο 15ολεπτό με 4 τέρματα (4-8). Στους σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου προστέθηκαν και οι Κρητικός – Στεφανίτσης οι οποίοι ήταν αποτελεσματικοί δίνοντας ένα προβάδισμα 6 τερμάτων (11-17), στο 30’.

img_2175

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό της αναμέτρησης παρέμεινε ίδιο. Ο Κωστής Μπούνας και οι παίκτες του υπερασπίστηκαν τον τίτλο «φαβορί για την πρόκριση», έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Ο τεχνικός των «μπλε» μοίρασε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεση του με τον ΑΣΕΔ να φτάνει άνετα στη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου επικρατώντας με 25-31.

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λευτέρη Σαριγιαννίδη που έφυγε από τη ζωή την περασμένη εβδομάδα.

ΧΑΝΘ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-31

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-4, 4-8, 7-11, 9-12, 11-17 (ημίχρονο) 13-20, 14-23, 16-24, 19-28, 21-29, 25-31

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης 4, Μπόλας 1, Τσαγκαράκης 5, Ρίζος 5, Βασιάδης 5, Τσαμήτρος, Πάντζιος 1, Μουρατίδης 1, Βακουφάρης, Κουπαρανίδης, Παπαδόπουλος 3, Ελευθεριάδης, Μπίλλιας, Καρούσης, Οσάγκι.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Ζαλώνης 2, Κρητικός 5, Τόμπρος, Μελετάκος 6, Μπραουδάκης, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς 4, Τότος 4, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης 1, Κολλύρης, Μπαλάσκας 4, Στεφανίτσης.