Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ο ΑΣΕ Δούκα νίκησε και Πανελλήνιο με 29-15 και συνεχίζει ακάθεκτος για ΠΑΟΚ…

Εύκολο μεσημέρι πέρασε ο ΑΣΕ Δούκα κόντρα στον Πανελλήνιο. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων επιβλήθηκε του Συλλόγου των Ολυμπιονικών με 29-15, έκανε το 3 στα 3 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το συγκρότημα του Σπύρου Μπαλωμένου δυσκόλεψε τους “μπλε” μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κωστή Μπούνα έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα, περιόρισαν τον αντίπαλο και οδηγήθηκαν στην τρίτη τους συνεχόμενη νίκηστο πρωτάθλημα της Handball Premier.

panellinios

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα και για τις δύο ομάδες όμως ο Δούκας σιγά σιγά κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να χτίσει μια διαφορά. Το 1-1 του 5ου λεπτού μετατράπηκε σε 7-2 στο 16’ όμως οι αποκρούσεις του Πόποβιτς και το επιμερούς σκορ 2-5επέτρεψαν στον Πανελλήνιο να μειώσει σε 9-7(25’) για να λήξει το ημίχρονο 11-8 υπερ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Κεδέρης και Τζανιδάκης αύξησαν τη διαφορά στα 6 γκολ (20-14, 43’).

πανελληνιος 1

Ο ΑΣΕΔ συνέχισε να ανεβάζει την απόδοση του, έβρισκε δίχτυα ενώ φρέναρε επιθετικά τον Πανελλήνιο (τον άφησε χωρίς γκολ για 15 λεπτά) και οδηγήθηκε άνετα στην επικράτηση με 29-15.

Στις δηλώσεις τους ο ταλαντούχος τερματοφύλακας του Δούκα, Παναγιώτης Κολλύρηςκαι ο Ανδρέας Αραπακόπουλος αναφέρθηκαν στη σημερινή νίκη και παράλληλα μίλησαν για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ (18/10), στη Θεσσαλονίκη.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: 29-15

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-2, 8-4, 9-7, 11-8 (ημχ.), 13-10, 17-13, 21-14, 23-15, 25-15, 29-15.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης,  Μίτροβιτς 6, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης 2, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 4, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 3.

Πανελλήνιος (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Νιντερέγγερ, Σιαματάς 5, Πανταζής 1, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κολιούλης 2, Κατρής, Ταουσάνης 1, Πόποβιτς, Ν. Κολλύρης 1, Τσομπανίδης, Τσακούλης 4, Κοροβέσης 1, Μπαλάσκας, Ζάτσε.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Κουτσός