Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα (31-27) για τον ΑΣΕ Δούκα από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Handball Premier…

Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Handball Premier, ο ΑΣΕ Δούκα. Οι «μπλε» του Γιώργου Χαλκίδη ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ με 31-27, στο κλειστό της Μίκρας.

Οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου συμβάδιζαν (5-5 στο 9’ και 8-8 στο 14.35) όμως στη συνέχεια οι «μπλε» αδράνησαν κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και πήραν το προβάδισμα. Με επί μέρους σκορ 9-4, οι «μπλε» κυνηγούσαν στο σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και βρέθηκαν στο -5 (17-12).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μισού, ο Δούκας «ξεκλείδωσε» επιθετικά και μετέτρεψε το -6 (19-13) σε -2 (22-20) με τους Στεφανίτση, Δικαιουλια και Παναγιώτου. Τζηράς, Ντούνης και Γιάντσα κράτησαν ζωντανό τον ΑΣΕΔ μέχρι το 27’ (28-26) όμως στα τρία τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του και υποχρέωσε τους «μπλε» στην πρώτη τους ήττα (31-27).

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 31-27
Τα πεντάλεπτα:
3-2, 6-5, 8-6, 11-9, 14-11, 17-12 (ημχ.), 19-15, 20-18, 21-19, 24-21, 26-24, 31-27.
ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Νικολαιδης 2, Γιαβασίδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 2, Καβουσανάκης 5, Τσαμουρίδης 3, Βελισσαρίου, Δούγιας, Τζωρτζινης, Παπάζογλου 5, Λαδάκης 1 Ελευθεριάδης 8, Κουκμισης 1, Τσανασίδης 1, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Μοϊσίλοφ 1.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιωργος Χαλκιδης): Μποροντάι, Τζηράς 6, Παγιάτης 2, Τσακουρίδης 2, Παναγιώτου 2, Νικολίνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης 2, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκάσεβιτς 2, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 4, Στεφανίτσης 3.
Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 3/4 -1/1.