Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα στο νήμα για τον ΑΣΕ Δούκα από την ΑΕΚ με 31-30…

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΣΕ Δούκα από την ΑΕΚ, για την 7η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη παίζοντας εξαιρετικό χάντμπολ, κοίταξε στα μάτια την περσινή πρωταθλήτρια και έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς άξιζε τουλάχιστον τον έναν βαθμό.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Δούκας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-3 ,όμως με επι μέρους σκορ 2-5 μείωσε σε 11-8. Η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι με 5 γκολ (16-11), οι «μπλε» πλησίασαν στα 3 τέρματα (17-14) με το ημίχρονο να λήγει στο -4 για τον ΑΣΕΔ (18-14).

Ο Δούκας έκανε την αντεπίθεση του στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 19-14, έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 19-18 στο 38’, ενώ στο 41’ ισοφάρισε με τον Μυλωνά σε 20-20, με επιμέρους σκορ 6-1.

Το παιχνίδι πήγαινε γκολ – γκολ με τους παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη να βάζουν δύσκολα στους γηπεδούχους. Ένα επιθετικό ξέσπασμα της ΑΕΚ έφερε τη διαφορά στα 4 γκολ (31-27), ο Δούκας πάλεψε στα τελευταία λεπτά για την ανατροπή. Με ένα σερι 0-3 μείωσε στο γκολ, γράφοντας το 31-30 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 31-30

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-7, 13-8, 16-11, 18-14 (ημχ), 19-16, 20-19, 22-21, 26-25, 29-27, 31-30

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζαμπιτς, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 9, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 4.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 3, Παγιάτης 3, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 3, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γερουλάνος 4, Γιάντσα, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 3/4-6/9