Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΑΣΕ Δούκα από τον ΠΑΟΚ με 26-24…

Ο Δούκας έφτασε πολύ κοντά στην υπέρβαση όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ. Οι «μπλε» ηττήθηκαν με 26-24 σε μια αναμέτρηση όπου πάλεψαν για τους βαθμούς, όμως στα τελευταία λεπτά αν και πλησίασαν στο γκολ (24-23) δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους και έτσι γνώρισαν την ήττα.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους για να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Ζαλώνης, Τόμπρος και Κρητικός έδωσαν προβάδισμα στο Δούκα 5-6, στο 19ο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (10-6).

Οι «μπλε» με τους Κρητικό και Ντούνη μείωσαν στα δυο τέρματα (11-9, στο 28’) με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο -4 (13-9) για τον ΑΣΕΔ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πολύ γρήγορα βρέθηκε στο +6 (15-9) όμως ο Δούκας με τους Τότο, Κρητικό και Μπαλάσκα μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (16-15, στο 39’) αλλά στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 4 γκολ (21-17 και 23-19).

Ζαλώνης, Τόμπρος και Κρητικός πλησίασαν στο γκολ (24-23), 1.50 πριν το φινάλε όμως οι «μπλε» δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και έτσι γνώρισαν την ήττα με 26-24.

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 26-24

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 4-4, 7-6, 10-7, 13-9 (ημίχρονο), 15-11, 16-15, 18-15, 21-17, 24-21, 26-24

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης 11, Παλάσκας 1, Μπαλτατζής, Κοκώνης 2, Αποστόλου 1, Εμμανουήλ, Γιαννακίδης, Τσαναξίδης 2, Ελευθεριάδης, Κωστακίδης, Μαστορογιάννης 5, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Κυπραίος 3, Κριούτσκοφ, Τσέντοβιτς 1

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης 3, Κρητικός 8, Τόμπρος 3, Παγιάτης, Μελετάκος 1, Ζαρίκος 1, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχγιάς, Ντούνης 1,Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης 1, Μπαλάσκας 1, Πάνου.

Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 8/8- 5/7