Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα στην πρεμιέρα από τον Διομήδη Άργους με 29-22…

Κάθε αρχή είναι πάντα και δύσκολη και ο ΑΣΕ Δούκα, αν και πάλεψε, δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη της πρεμιέρας στο νέο πρωτάθλημα της Handball Premier και γνώρισε την ήττα από τον Διομήδη με 29-22, στο Δαις.

Η ομάδα παρατάχθηκε ανανεωμένη στο τερέν και έχοντας στη σύνθεση της πολλούς νεαρούς παίκτες οι οποίοι δικαιούνται τον χρόνο τους για να μπορέσουν να δείξουν την αγωνιστική τους αξία.

Κόντρα στον Διομήδη, παρά το άγχος της πρεμιέρας, παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για περισσότερο από ένα ημίχρονο και πάλεψαν την κάθε φάση. Με τους Καρακεχαγιά και Αναστασίου να βρίσκουν δίχτυα ο ΑΣΕΔ ισοφάρισε στο 3ο λεπτό της συνάντησης σε 2-2 ενώ λίγο αργότερα (7ο λεπτό) ο Μπαλάσκας μείωσε στο γκολ (6-7).
Ο Χόγκας έδωσε επιθετική ανάσα στον Διομήδη ο οποιος προηγήθηκε με 6-10 και 10-14 όμως ο Δούκας παρέμεινε ανταγωνιστικός μειώνοντας στο ημίχρονο σε 12-14.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, τα γκολ των Στεφανίτση και Μπαλάσκα και οι αποκρούσεις του Κολλύρη έφεραν την ισορροπία στο παιχνίδι για πρώτη φορά στο 33’ με τους «μπλε» να ισοφαρίζουν σε 15-15. Όμως, με επιμέρους σκορ 1-6 ο Διομήδης μπήκε και πάλι οδηγός στο σκορ ξεφεύγοντας με 5 γκολ (16-21, στο 43’). Με τον Χόγκας να πρωταγωνιστεί, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα τη στιγμή που ο Κωστής Μπούνας στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Δούκα να γνωρίζει την ήττα με 22-29.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: 22-29
Τα Πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 6-8, 7-12, 10-13, 12-14 (ημχ.), 15-15, 15-18, 17-22, 19-24, 21-26, 22-29.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Παπαδάκης, Αναστασίου 2, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης 2, Γερουλάνος 3, Ασλής, Πάνου 1, Καρακεχαγιάς 6, Ντούνης 1, Κωνσταντόπουλος, Ζαρίκος, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2, Στεφανίτσης 5.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος 1, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 4, Στανοΐλοβιτς, Κραβτσένκο 2, Παπαντωνόπουλος, Στάνκοβιτς 4, Χόγκας 10, Μπόσκος 4, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος 1, Ρούμπος-Λίνος, Αναγνωστόπουλος 1, Μούγιτς 2.
Δίλεπτα: 5-5 Πέναλτι: 1/3 – 1/3