Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Ιωνικό με 22-20…

Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα. Το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα ηττήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Ιωνικό με 22-20, για την 9η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Ιωνικός μπορεί να προηγήθηκε με τον Αϊβαλιώτη με 3-2 όμως ο ΑΣΕΔ βρήκε το ρυθμό του στην επίθεση και με αγωνιστικό πλουραλισμό άλλαξε γρήγορα τις ισορροπίες στο ματς.

Κρητικός, Μελετάκος και Ντούνης σκόραραν για τον Δούκα ενώ ο έφηβος Παγιάτης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 2 τερμάτων στους «μπλε» (5-7) στο 19’. Κολλύρης και Τσακνής έδιναν μάχες κάτω από τα δοκάρια με την ομάδα του Κωστή Μπούνα να κλείνει το ημίχρονο στο γκολ, προηγούμενη με σκορ 9-10.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ιωνικός πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (11-10, 33’), ο ΑΣΕΔ έπειτα από ένα νεκρό 8αλεπτο ισοφάρισε σε 11-11 με τον Κρητικό, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στο +5 (17-12).

Ο Κολλύρης κρατούσε «ζωντανό» τον Δούκα ενώ τα γκολ των Στεφανίτση και Κρητικού έφεραν τη διαφορά στα 2 τέρματα, 19-17. Ο Κρητικός αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (τρία δίλεπτα) όμως ο Δούκας συνέχισε να παλεύει το ματς μειώνοντας στο γκολ με τον Τότο (20-19 στο 58’).

Στη συνέχεια, ο Μπουλούμπασης έκανε το 21-19, ο Γερουλάνος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι πλησίασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής (21-20), όμως ο Γκέρτσος σκόραρε για τον Ιωνικό που έγραψε το τελικό 22-20 υποχρεώνοντας τον ΑΣΕΔ σε μια ακόμα ήττα.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 22-20

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 3-4, 6-7, 8-9, 9-10 (ημίχρονο), 11-11, 15-11, 17-13, 19-15, 19-17, 22-20

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μάκης Παπακώστας): Τσακνής 1, Βάρης, Αϊβαλιώτης 4, Αργυράκης, Γκέρτσος 2, Π. Μπούτος, Αποστολίδης 2, Ζαχάρης,  Βασιλείου, Λ. Μπούτος 2, Συγγάρης, Μαντζόπουλος 2, Λιόλιος 5, Τσάτσας, Μπουλούμπασης 4, Σιάτρας

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 5, Τόμπρος 1, Παγιάτης 1, Μελετάκος 5, Μπραουδάκης, Πολύδωρος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 2, Τότος 4, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωτακίδης,

Παρατηρητής: Μίγκας,

Κόκκινη: 59:31 Αποστολίδης, 54:34 Κρητικός (τρία δίλεπτα)