Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Διομήδη με 22-23…

Ο Δούκας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής καθώς γνώρισε την ήττα από τον Διομήδη Άργους, στο Δαΐς με σκορ 23-22.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα και με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων βρέθηκε με την “πλάτη στον τοίχο”, κατάφερε να ισορροπήσει το ματς όμως στο φινάλε δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο βαθμό…

47686633_881194662271496_8625057700675321856_n

Τα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης ήταν μοιρασμένα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-5), ο Διομήδης όμως εκμεταλλευόμενος την επιθετική δυστοκία του Δούκα «έτρεξε» ένα σερί 0-5 και προηγήθηκε στο 22’ με 6-10.

Οι «μπλε» μπορεί να έμειναν για δέκα λεπτά χωρίς γκολ όμως με τους Ντούνη, Μωραΐτη και Κεδέρη μείωσαν στο 26ολεπτό σε 10-11 για να λήξει το ημίχρονο 11-12.

48169440_359946194782463_3082246802817155072_n

Ο τερματοφύλακας του Άργους, Νίκος Ζλατάνος συνέχισε να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα και αυτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (15-18, 42ολεπτό). Οι γηπεδούχοι όμως πίεσαν στην άμυνα και βρίσκοντας τα επιθετικά τους πατήματα, παίζοντας με παίκτη παραπάνω, ισοφάρισαν σε 21-21 (54’), με γκολ που πέτυχαν οι Μωραΐτης, Ζιβούλοβιτς, Κεδέρης και Ταουσάνης.

Τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ισοφάρισε και πάλι με γκολ του Κεδέρη (22-22) όμως ο Τσιγαρίδας στο 58’ έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Διομήδη. Τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι όμως τον είχαν οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Ο Ζλατάνος σταμάτησε αρχικά τον Κεδέρη με την απάντηση να έρχεται από τον Κολλύρη που απέκρουσε σουτ του Αργυρού στο 59:24.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν αφού ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων απέκρουσε το σουτ του Λιόλιου, 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Έτσι λοιπόν το 22-23 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΣΕΔ

Συγκλονιστικός ήταν ο κόσμος του ΑΣΕΔ που γέμισε το Δαΐς και από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό εμψύχωνε τους παίκτες του Κωστή Μπούνα. Οι φίλοι της ομάδας με κόρνες, τύμπανα και συνθήματα ζέσταναν την κερκίδα και έδωσαν και αυτή τη δική τους μάχη.

Μπορεί το νικηφόρο αποτέλεσμα να μην ήρθε όμως η ατμόσφαιρα καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν εντυπωσιακή.

κερκιδα δαις

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-6, 6-9, 9-10, 11-12(ημχ), 13-14, 14-16, 16-18, 17-21, 21-21, 22-23

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας):Μωραΐτης 2, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Αϊβαλιώτης 2, Πολύδωρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 4, Ντούνης 4, Σαμαράς, Λιόλιος 1, Ζιβούλοβιτς 3, Τζανιδάκης, Τσακουλης, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

Διομήδης Άργους (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 5, Αρσενασβίλι 3, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσόπουλος, Αργυρού 2, Τότος 2, Χαντέλης, Χερουβειμ 7, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος 1, Αναγνωστόπουλος, Τσάτσας 1, Δάσκαλος.

Δίλεπτα: 5 – 7

Πέναλτι: 5/8 – 3/3.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής και η Βαθμολογία…

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣΑ.Ε.Σ.Χ. ΠΥΛΑΙΑΣ24 – 20
Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ22 – 23
Α.Ε.Κ.Χ.Α.Ν.Θ46 – 19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ /ΟΜ. ΞΥΝΗΠ.Α.Ο.Κ. ΒΕΡΓΙΝΑ TV21 – 16