Skip to main content

Στίβος: Πέμπτη θέση στα 800μ. για τον Βασίλη Σαλπά στα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ-18!

Στο πιο δυνατό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ-18 (Παίδων – Κορασίδων) των τελευταίων χρόνων που διοργανώθηκε το περασμένο Σ/Κ στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας, η ολιγομελής ομάδα του ΑΣΕ Δούκα έκανε το καλύτερο εφικτό έχοντας παρουσία σε τρεις τελικούς, παρότι οι αθλητές και αθλήτριές μας ήταν ηλικιακά από τους μικρότερους!

Πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο 16χρονος Βασίλης Σαλπάς ο οποίος στον τελικό των 800μ. πήρε μετά από δυνατή κούρσα την 5η θέση με χρόνο 1.57.98, αφού στον πρωινό προκριματικό είχε σημειώσει 1.59.68 (4ος χρόνος σε 48 συνολικά δρομείς)! Και οι δύο επιδόσεις αποτελούν ατομικό ρεκόρ για τον πολύ ταλαντούχο αθλητή μας, που άτυπα ήταν ο δεύτερος καλύτερος από τους γεννημένους το 2007!

Επίσης, στον τελικό των 1500μ. ο Βασίλης στάθηκε άτυχος, γιατί “μπλέχτηκε” σε γκρουπ δρομέων που συγκρούστηκαν μεταξύ τους, και χάνοντας πολύτιμο χρόνο, τερμάτισε μακριά από τις δυνατότητές του σε χρόνο 4.15.29 (13ος σε 38 δρομείς).

Η δεύτερη σε διάκριση εκπρόσωπος των “μπλε” ήταν η 16χρονη Αλεξάνδρα Νοτάρη, η οποία αφού προκρίθηκε (με 11,21μ. / 11η σε 52 αθλήτριες) στον τελικό του τριπλούν, αναδείχθηκε με επίδοση 11,57μ. που είναι νέο ατομικό της ρεκόρ! Και για την άλτριά μας, η άτυπη 2η θέση για τις γεννημένες το 2007 είναι μια πρόσθετη επιβράβευση αφού και του χρόνου θα μετέχει στην ίδια κατηγορία. Δείτε την προσπάθειά της στο παρακάτω video…

Στο ίδιο αγώνισμα, η Δήμητρα Λιναρδάκη έκανε νέο προσωπικό ρεκόρ με 10. 77μ. αλλά δεν κατόρθωσε να μπει στον τελικό του αγωνίσματος καταλαμβάνοντας συνολικά την 23η θέση επί 52.

Ο Φαίδων Σουλιώτης (γεν. 2008) αν και ανήκει στην κατηγορία Κ-16, δοκίμασε τις δυνάμεις του στον προκριματικό του μήκους όπου με άλμα 6,01μ. δεν έφτασε σε θέσεις πρόκρισης. Κάτι τέτοιο ήταν μάλλον αναμενόμενο μετά τις δύο δυνατές αναμετρήσεις που συμμετείχε στο πρόσφατο διάστημα, δηλαδή στο πρωτάθλημα της κατηγορίας του στα σύνθετα και στο μήκος.

Τέλος στον προκριματικό του μήκους κοριτσιών αγωνίσθηκαν (περισσότερο για εμπειρία) η Αρετή Κανέλλη (4,85μ., 41η/65), Δημ. Λιναρδάκη (4,82μ. , 43η/65) και Μυρτώ Κανέλλη (4,63μ., 51η /65).