Skip to main content

Μπάσκετ Παίδων – Εφήβων: Διπλή, εκτός έδρας νίκη επί του Αμύντα για την 25η αγωνιστική!

Ακόμη δύο νίκες πρόσθεσαν στο…σακούλι τους οι ομάδες Μπάσκετ Παίδων και Εφήβων του Συλλόγου μας φεύγοντας με ισάριθμα “διπλά” από την έδρα του Αμύντα σε ματς που διεξήχθησαν χθες βράδυ (7/3) για την 25η αγωνιστική των πρωταθλημάτων της Α1 ΕΣΚΑ!

ΠΑΙΔΙΚΟ: ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 58-80

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η ομάδα του Κώστα Τελάκη προσθέτοντας ακόμη μια ευρεία νίκη στο ενεργητικό της… Το 58-80 επί του Αμύντα φανερώνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων αλλά και την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκονται οι “μπλε” μόλις μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου!

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΑΣΕΔ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 20-5 και πλέον βρίσκεται 1 βαθμό πίσω από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και 4 από το πρωτοπόρο Περιστέρι μια εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπυ κόντρα στους “πράσινους”.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 15-24 στο 10′ και 25-38 στο ημίχρονο βασιζόμενοι και πάλι στην πολύ καλή τους άμυνα ενώ η διαφορά του σκορ έφτασε στο +17 με τη λήξη της τρίτης περιόδου (42-59). Το τελικό 58-80 χάρισε στην ομάδα μας την 20η φετινή της νίκη σε ένα ματς που σούταρε με μέτρια ποσοστά (13/23 βολές, 26/50 δίποντα, 5/20 τρίποντα) ενώ είχε 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 10 κλεψίματα για 13 λάθη.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής, το πρόγραμμα της 26ης (τελευταία) και η Βαθμολογία (σε 25 ματς)…

ΕΦΗΒΙΚΟ: ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 88-97

Παρά 3 πόντους…100 σημείωσε η ομάδα του Παναγιώτη Δημητρίου στο κλειστό του Υμηττού υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε ήττα με σκορ 88-97, στην 14η φετινή νίκη του ΑΣΕΔ ο οποίος έχει ακόμη 10 ήττες αλλά και ένα ματς λιγότερο, αυτό της 21ης αγωνιστικής κόντρα στον Αργοναύτη Τριγλίας που θα διεξαχθεί στις 9/3 στο κλειστό της Ραφήνας (ώρα 21:30).

Για να συμβεί αυτό, οι “μπλε” χρειάστηκε να μπουν δυνατά στο ματς και να προηγηθούν με 20-27 στο 10′, 42-48 στο ημίχρονο και 56-74 στο 30′ τρέχοντας ένα σκορ τρίτης περιόδου 14-26!!!

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, σημείωσαν 32 πόντους στην τελευταία περίοδο (επί μέρους σκορ 32-23) αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά για το τελικό 88-97 σε ένα ματς που οι “μπλε” σημείωσαν 12 τρίποντα (12/31), μάζεψαν 40 ριμπάουντ (έναντι 38), μοίρασαν 24 ασίστ (έναντι 21) ενώ έκαναν μόλις 9 λάθη (έναντι 10 των γηπεδούχων).

Παράλληλα, σούταραν 21/31 βολές και 20/37 δίποντα έχοντας πρώτους σκόρε τους Μιχαλάκη (30π. με 5 τρίπ.), Ολύμπιο (18π. με 2 τρίπ.), Γράψα (18π. με 2 τρίπ.) και Μουάτσο (14π. με 1 τρίπ.),