Skip to main content

Μπάσκετ Εφήβων: Ο ΑΣΕΔ «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε το Κορωπί με 87-67 και βλέπει πλέον ΑΕΚ…

Με νίκη ξεκίνησε την αγωνιστικές υποχρεώσεις στο 2020 η εφηβική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα. Ο Κώστας Τελάκης και οι παίκτες του, για τη 2η αγωνιστική του β’ γύρου του πρωταθλήματος επικράτησαν του Κορωπίου με 87-67, στο Δαΐς και πλέον φιγουράρουν στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει 22 βαθμούς.

Μια πολύ σπουδαία επικράτηση για τους «μπλε» που τους δίνει νέο ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της καθοριστικής αναμέτρησης με την ΑΕΚ, την προσεχή Τρίτη (21/01).

efivoi1

Κόντρα στο Κορωπί, ο Δούκας χρειάστηκε τον χρόνο του για να μπορέσει να βρει το ρυθμό του στο παιχνίδι. Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν αναγνωριστικά με τον ΑΣΕΔ να προηγείται με 19-26(α’ δεκάλεπτο) και 35-43 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο όμως, το συγκρότημα του Κώστα Τελάκη έβαλε «μυαλό» στο παιχνίδι του, κέρδισε τις «μάχες» των ριμπάουντ  και δείχνοντας αγωνιστική ωριμότητα καθάρισε το ματς. Με επί μέρους σκορ 23-11 έχτισε μια διαφορά 20 πόντων (46-66, στο 30’) την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε και οδηγήθηκε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα (67-87).

Η αναμέτρηση μπορεί να διεξήχθη στο Δαΐς ωστόσο τυπικά γηπεδούχος ήταν το Κορωπί μιας και οι δύο ομάδες είχαν κάνει αντιστροφή έδρας στο α΄ γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 35-43, 46-66, 67-87.