Skip to main content

Μπάσκετ Εφήβων: Ήττα για τον ΑΣΕΔ από το Κολλέγιο Ντερή με 57-48…

Μια ακόμα ήττα (48-57) πρόσθεσε στο παθητικό της η εφηβική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα η οποία δεν μπόρεσε να ξεπεράσει νικηφόρα το εμπόδιο του Κολλεγίου Ντερή.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αμφίρροπο (14-12), όμως στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν άστοχοι και νευρικοί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Κολλέγιο Ντερή να χτίσει μια διαφορά και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 8 πόντους (24-32).

Στο ξεκινημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 16 πόντους ωστόσο, οι παίκτες του Κώστα Αγγέλου προσπάθησαν να αναστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 30’ η διφορά ήταν στους 7 πόντους (42-49) όμως η αντεπίθεση συνεχίστηκε για τον Δούκα ο οποίος πλησιάσε σε απόσταση αναπνοής 47-49 (1.30 πριν το φινάλε). Εκεί όμως το Κολλέγιο Ντερή έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Δαΐς.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 24-32, 42-49, 48-57.