Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Πέρα-σε από το Βυζαντινό ο ΑΣΕ Δούκα!!! Νέα σπουδαία νίκη (77-81) για τους «μπλε»…

Σπουδαία όσο και δύσκολη νίκη σημείωσε ο ΑΣΕΔ στο κλειστό γυμναστήριο “Βυζαντινό” του Αλίμου ξεπερνώντας με σκορ 77-81 το εμπόδιο του αξιόμαχου Α.Σ. Πέρα!

Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας με τους “μπλε” να πανηγυρίζουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-2 (έχουν εκτίσει και το ρεπό του πρώτου γύρου). Για να συμβεί αυτό, οι αθλητές του Γιώργου Γιαννακόπουλου χρειάστηκε να ανατρέψουν διψήφιες διάφορες και να παίξουν ψυχωμένα στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 10-2 στο 4′, 13-3 στο 5′ και 21-13 στο 8′ κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Κάπου εκεί, ο Ζαβιτσάνος σημείωσε 4 συνεχόμενους πόντους με λευ και 2/2 βολές μειώνοντας το σκορ σε 23-17 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΣΕΔ μπήκε πιο συγκεντρωμένος και δυνατός στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 24-23 στο 12′ με πόντους των Καρακώστα – Καραΐσκου αλλά και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 24-25 στο επόμενο λεπτό με ζευγάρι εύστοχων βολών του τελευταίου! Η ομάδα του Πέρα ανέκτησε το προβάδισμά της στο 15′ (31-30) αλλά ο Γεραμάνης έγραψε με όμορφο λευ απ το 38-40 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου… Τελικά αυτό ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-44 αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια…

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τον εξαιρετικό για ακόμη ένα ματς Καραΐσκο (21π., 10ριμπ., 4κοψ.) ο οποίος είχε ήδη φορτωθεί με τρία φάουλ και έπρεπε να προστατευτεί. Ωστόσο, το 51-49 των γηπεδούχων έγινε άμεσα 51-54 δια χειρός…Καρακώστα (17π. με 4/4 βολές, 5/8 δίποντα, 1τριπ.) και αμέσως μετά 51-56, στη μεγαλύτερη διαφορά του Δούκα μέχρι εκείνο το σημείο!

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Πέρα ανανέωσε πολλές επιθέσεις της (15 επιθετικά ριμπ.) καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο (59-60) στο 29′ κυριαρχώντας στις μάχες της ρακέτας. Ο Κοψιάς, ωστόσο, με γκολ φάουλ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου έστειλε την ομάδα του στο +6 (59-65) και την πίεση προς την πλευρά των γηπεδούχων. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι “μπλε” έχασαν τον Γεραμάνη με 5 φάουλ στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, Κοψιας και Καραΐσκος είχαν αποφασίσει να φύγουν με το διπλό από τον Άλιμο. Ο πρώτος έγραψε το 63-70 στο 32′ με νέο γκολ φάουλ και ο δεύτερος ξαναμπήκε στην εξίσωση του ματς σε άμυνα και επίθεση. Το 67-72 του 33′ δεν άλλαξε μέχρι το 36′ ενώ το 69-72 του 38′ έγινε 69-74 με δίποντο του κορυφαίου ψηλού του Δούκα! Στη συνέχεια, ο Κοψιάς (23π. με 9/10 βολές, 7/13 δίποντα, 7 ασιστ, 5 ριμπ.) ευστόχησε εκ νέου από μέση απόσταση για το 70-76 στα 01:37 για τη λήξη ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το 73-78 με 2/2 βολές στα 00:16 για το τέλος!

Το τελικό 77-81 έγραψε ο Καραΐσκος από τη γραμμή των βολών, με τον ΑΣΕΔ να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τα τρία “Κ” του (Καρακώστα, Κοψιά και Καραΐσκο) αλλά και πολύτιμες λύσεις από όλους τους υπόλοιπους!!

Α.Σ. ΠΕΡΑ -ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 77-81

Τα Δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 59-65, 77-81

Α.Σ. Πέρα (Χολέβας): Grzesiak 5, Βλάχος 19 (2), Γεωργακάκης, Δάνα 12 (2), Κακαργιάς 12 (2), Μπούσι, Μάρτζος 12 (1), Καρακώστας 2, Δημητρίου 11, Δαλαμπέκης 2, Κουζούκας 2, Κανελόπουλος.

ΑΣΕ Δούκα (Γιαννακόπουλος): Ζαβιτσάνος 7, Γεραμάνης 3, Σγούρος 4, Μιχαλάκης, Κοψιάς 23, Μουάτσος, Καρακώστας 17 (1), Καραΐσκος 21, Αδάμος, Αραβαντινός, Μαντζάκος 6