Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Επιστροφή από το -19 (43-24) και νίκη 80-82 στην Καλλιθέα επί του τοπικού Ίκαρου, για την έβδομη αγωνιστική!

Απίστευτη νίκη επί του Ίκαρου Καλλιθέας με σκορ 80-82 σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής 03/12 η ανδρική ομάδα Μπάσκετ του Συλλόγου μας στο κλειστό του Εσπέρου, για την έβδομη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι αθλητές του Γιώργου Γιαννακόπουλου βρέθηκαν να χάνουν με 19 πόντους διαφορά στο 18′ (43-24) και 16 πόντους στο 31′ (67-51), αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και στο τέλος να πανηγυρίσουν μια επική νίκη με ανατροπή!!! Με το αποτέλεσμα αυτό, οι “μπλε” βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 4-2 ενώ έχουν εκτίσει και το ρεπό του πρώτου γύρου…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μετέτρεψαν το πρώτο ημίχρονο σε παράσταση για ένα ρόλο… Προηγήθηκαν με 20-11 στο 10′ και 29-17 στο 14′, σημείο στο οποίο ο Καραΐσκος μείωσε σε 29-20 με γκολ-φάουλ… Ωστόσο, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει (33-20 στο 15′ και 37-22 λίγο αργότερα) ενώ το τέταρτο φάουλ του Κοψιά έκανε ακόμη πιο δύσκολη την εξίσωση της αναμέτρησης… Οι γηπεδούχοι τα έβαζαν από παντού, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις σε καμιά πλευρά του γηπέδου κι έτσι η διαφορά του σκορ έφτασε ακόμη και στο +19 (43-24) δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου… Το 48-34 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Καρούζου, σκορ που έμοιαζε μάλλον κολακευτικό σε σχέση με την εικόνα του αγώνα (κακή άμυνα, χαμένα λέυ απ, άστοχες βολές, 0% στα τρίποντα).

Στην τρίτη περίοδο, ο Δούκας προσπάθησε να αντιδράσει και να επιστρέψει στο ματς… Και μπορεί το χουκ του εξαιρετικού Καραΐσκου (24π.) να μείωσε προσωρινά στους 9π. (52-43 στο 23′) αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν ρυθμό και σκορ για να προηγηθούν με 63-51 στο 30′.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με τον Ίκαρο να τρέχει ένα 4-0 φτάνοντας τη διαφορά στο +16 (67-51 στο 31′), πριν οι “μπλε” αρχίσουν την δική τους αντεπίθεση… Αφού βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία βγάζοντας την αντίπαλη ομάδα από τη ζώνη άνεσης που βρισκόντουσαν για 31-32 λεπτά, κατάφεραν να βρουν πόντους – για πρώτη φορά στο ματς – από την περιφέρεια μειώνοντας σε 67-56 στο 33′, 70-60 στο 34′ και 70-62 στη συνέχεια… Κάπου εκεί, τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Καρούζου και Αραβαντινού στο 36′ διαμόρφωσαν το σκορ σε 72-68 ενώ το 75-70 του 02:49 για τη λήξη έγινε 75-72 με 2/2 βολές του Καρούζου και λίγο αργότερα 75-76 με όμορφες ενέργειες των Καραΐσκου και Σγούρου!!!

Η πίεση είχε μεταφερθεί στην πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι σκόραραν μόνο με βολές στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης. Έτσι, το 75-76 έγινε 75-78 με 2/2 βολές του Καρούζου στα 00:52 για τη λήξη ενώ αμέσως μετά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 78-78 με 3/3 βολές (φάουλ σε τρίποντο). Ωστόσο, το ματς έμελλε να κριθεί από το εύστοχο τρίποντο του Καρούζου (78-81) που ακολούθησε (έπειτα από δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ) και παρά το 80-81 (με 2/2 βολές) των γηπεδούχων, ο Σγούρος έγραψε το τελικό 80-82 με 1/2 βολές, περίπου τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!!!

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας – ΑΣΕ Δούκα 80-82

Δεκάλεπτα: 20-11, 48-34 (ημίχρονο), 63-51, 80-82

Διαιτητές: Σάλτας, Βαλουξής, Καραπαπάς

Ίκαρος Καλλιθέας (Ιμπραημάκης): Μάρκου 11, Τσιμπιράκης 7 (1), Τσολάκης 12 (1), Κουλούρης 24 (2), Ντούσιας 6, Παπαδόλιας 6, Καλαμπόγιας 8 (2), Μπουντούρης 2, Μπόσκοβιτς 4, Δέδες, Κασιδάκης, Παυλόπουλος.

ΑΣΕ Δούκα (Γιαννακόπουλος): Κοψιάς 9, Καρούζος 15 (2), Μαντζάκος 4, Σγουρός 5, Ζαβιτσάνος 10, Μουάτσος 2, Αραβαντινός 6 (2), Γεραμάνης 7, Καραiσκος 24, Μιχαλάκης.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής…

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας – ΚΑΟΚ Παλαίμων 80-76
Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας – Ηλυσιακός ΑΟ 73-65
ΑΣ Πέρα – ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 72-78
ΑΕ Πικερμίου – Πανναξιακός ΑΟΚ 80-76
Ρεπό: Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής

Αξίζει να σημειωθεί ότι για την 8η αγωνιστική ο ΑΣΕΔ υποδέχεται τον Αργοναύτη Τριγλίας σε ματς που θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά (Μαρούσι), την Κυριακή 10/12 και ώρα 16:15 (λόγω μη διαθεσιμότητας τοιυ Δαΐς.