Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Επεισοδιακή ήττα του ΑΣΕΔ στο Μετς από το Παγκράτι με 82-80…

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γνώρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕΔ από το Παγκράτι με 82-80, για την 7η αγωνιστική.

Σε ένα παιχνίδι επεισοδιακό που διεκόπη για περισσότερο από μισή ώρα ενώ στιγματίστηκε και από δέκα(!) αποβολές παικτών, ο Δούκας δεν κατάφερε να κρατήσει το αήττητο του.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έχει παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο. Από τη μια για τα φάουλ που χρεώθηκαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης σε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους ενώ από την άλλη στο 36ολεπτο που διεκόπη το παιχνίδι οι αποβολές παικτών που δόθηκαν δεν αντιπροσώπευαν σε καμία περίπτωση την «εικόνα της έντασης». Για τον λόγο αυτό άλλωστε, οι ιθύνοντες της ομάδας του Αμαρουσίου κατέθεσαν και ένσταση μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Οι «μπλε» πάντως, παρά την ήττα εξακολουθούν να διατηρούνται στην κορυφή της βαθμολογίας ωστόσο πλεόν έχουν συγκάτοικο τη Δάφνη Δαφνίου, η οποία στο ντέρμπι της αγωνιστικής νίκησε τον Έσπερο Καλλιθέας.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Νάσος Χούμπαυλης και οι παίκτες του βρέθηκαν πολύ νωρίς με την «πλάτη στον τοίχο» και κυνηγούσαν στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έληξε 28-18 ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 11 πόντους (45-34).

Και στο τρίτο δεκάλεπτο το Παγκράτι συνέχισε να ελέγχει τπ ρυθμό της αναμέτρησης,τη στιγμή που ο Παππάς από τον Δούκα πάλευε κάποιες στιγμές απελπιστικά μόνος. Στο 30’ η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-50) όμως με την έναρξη της τελευταίας περιόδου το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους για να ξεκινήσει την αντεπίθεση του. Στο 36’ και ενώ η διαφορά είχε μειωθεί στους 8 πόντους (70-62) ένα αντιαθλητικό φάουλ του Ευστρατίου έβαλε «φωτιά» στο ματς και οι αψιμαχίες των παικτών οδήγησαν το παιχνίδι σε μισάωρη διακοπή.

Οι διαιτητές προχώρησαν σε αποβολές πέντε παικτών από κάθε ομάδα με τον Δούκα να χάνει τους Βουγιούκα, Πετς, Γκίνη, Ξύδη και Δραγάτη. Παρά το γεγονός ότι ο ΑΣΕΔ φώναζε για τις επιλογές των παικτών που αποβλήθηκαν από την γηπεδούχο ομάδα (Μπένος, Ροδοστόγλου, Αρμάος, Δαρζέντας και Τσεντζελής), συνέχισε την προσπάθεια του.

Η διαφορά μειώθηκε αρχικά στους 5 πόντους (75-70, 38.15) και 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε απόσταση βολής (81-80)ωστόσο, ο ΑΣΕΔ έχασε την ευκαιρία να «κλέψει» το ματς και να φύγει από το Μετς με τους δυο βαθμους της επικράτησης. Το τελικό 82-80 αφήνει πικρή γεύση στους «μπλε» όμως ο Νάσος Χούμπαυλης και οι συνεργάτες του κρατούν σίγουρα την αντίδραση των παικτών τους στην τελευταία περίοδο και συνεχίζουν τη σκληρή δουλειά για να μπορέσει η ομάδα να υλοποιήσει τον στόχο της φετινης χρονιάς.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 82-80

Τα Δεκάλεπτα : 28-18, 45-34, 63-50, 82-80

Διαιτητές: Καραβίτης-Μηλαπίδης

Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 15 (1), Κούτρας 4, Κατωπόδης 3 (1), Λυτόπουλος 9, Φωτίου 13 (2), Δερμιτζάκης 13, Δόξας, Ροδοστόγλου 10, Μπένος 15

ΑΣΕ Δούκα (Χούμπαυλης): Παππάς 36 (2), Δενδρινός, Μποχωρίδης 7 (2), Βουγιούκας 5, Ευστρατίου, Γκίνης 2, Ξύδης 7 (1), Τσιτσιγιάννης, Δραγάτης 2, Πέτς 10 (1), Λάκκας 2, Αποστολίδης 2