Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Απόδραση από την Κόρινθο με το «διπλό» για τον ΑΣΕ Δούκα. Νίκησε στην παράταση τον ΚΑΟΚ με 94-93 (84-84 κ.α.)…

Ο ΑΣΕ Δούκα «άλωσε» το κλειστό της Κορίνθου καθώς επικράτησε στην παράταση του ΚΑΟΚ Παλαίμων με 94-93 (84-84 κ.α.) και απέδρασε με τους δυο πολύτιμους βαθμούς της επικράτησης. Η νίκη αυτή φέρνει τους «μπλε» στη 2η θέση της γενικής κατάταξης όπου ισοβαθμούν με την ΑΕ Πικερμίου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Καρακώστας που με 36 πόντους (2 τρίποντα) πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε ένα μεγάλο διπλό.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-24 όμως η ομάδα της Κορίνθου βρίσκοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια όσο και κάτω από το καλάθι, έτρεξε επί μέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 21-12 και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (42-36).

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο άρχισε το δεύτερο με τον ΑΣΕΔ να παίρνει επιθετικές «ανάσες» από τους Καρακώστα και Σγούρο, ωστόσο αμυντικά δεν μπορούσε να «φρενάρει» τον αντίπαλο. Ο Δούκας βρέθηκε ακόμα και στο -12 όμως με ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αφού προηγήθηκε με 82-84, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως η ομάδα της Κορίνθου στην τελευταία επίθεση, ισοφάρισε σε 84-84 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ όμως ο Κορομηλιάς ήταν αυτός που είχε τον «τελευταίο λόγο» στο ματς! Σκόραρε έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε και οδήγησε τους «μπλε» σε μια πολύ σπουδαία επικράτηση.

ΚΑΟΚ Παλαίμων-ΑΣΕ Δούκα 93-94 (παρ.)

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 42-36, 64-59, 84-84 (κ.α.), 93-94

Διαιτητές: Τσάλας, Σπυρόπουλος Αντ., Ζαφείρη

ΚΑΟΚ (Χατζηπανηγύρης): Μίσκοβιτς 21, Τσιαμπάς 20(4), Δαρμής 5(1), Πατουχέας 21(4), Κατσαβόπουλος 6, Κόρακας, Συνετός 12, Κρεμμύδας 8.

ΑΣΕ Δούκα (Γιαννακόπουλος): Κοψιάς 9(1), Μαντζάκος 9, Σγουρός 10(2), Ζαβιτσάνος 6, Μουάτσος, Γεραμάνης 3, Καρακώστας 36(2), Καραΐσκος 15, Κορομηλιάς 6.