Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα (73-61) στο ντέρμπι με τη Δάφνη Δαφνίου..

Την ήττα με 73-61 από τη Δάφνη Δαφνίου γνώρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να φύγει με τη νίκη από μια πολύ δύσκολη έδρα και παραμένει σταθερά στην 6η θέση του βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να δίνουν μάχες μέσα στη ρακέτα και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις βρήκε ισόπαλες 18-18. Και στη δεύτερη περίοδο όμως το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τον ΑΣΕΔ να κοντράρει τη Δάφνη Δαφνίου και το ημίχρονο να λήγει 33-31.

Στην επανάληψη όμως, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Κωνσταντινίδη καταφεραν και πήραν μια διαφορά 6 πόντων στο 30’ (55-49) ενώ ο τραυματισμός του Παππά άλλαξε τις ισορροπίες μέσα στο παρκέ. Με επί μέρους σκορ 13-3 η Δάφνη Δαφνίου “έχτισε” τη διαφορά και υποχρέωσε τον ΑΣΕΔ στην ήττα με 73-61.