Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από το Πικέρμι με 87-69 στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών στη National League 2…

Ο ΑΣΕ Δούκα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει το πρώτο βήμα για τα τελικά της ανόδου. Οι «μπλε» του Γιάννη Αβραμίδη γνώρισαν εκτός έδρας ήττα (87-69) από το Πικέρμι και πλέον, στον αγώνα της προσεχούς Τετάρτης (24/4, 20:00) στο Δαΐς θέλουν πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα για να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να στείλουν τη σειρά τον ημιτελικών σε τρίτο ματς.

Στον σημερινό αγώνα (21/4), ο Δούκας «πλήρωσε» τα προβλήματα που τον ταλανίζουν και δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός αφού «άντεξε» ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το ξεκίνημα του Συλλόγου των Βορείων προαστίων ήταν εκρηκτικό με τους «μπλε» να προηγούνται με 2-14. Οι γηπεδούχοι, όμως, με τον Παπαζήση να πρωταγωνιστεί πλησίασαν στο τέλος της πρώτης περιόδου στους 3 πόντους (19-22).

Το επιθετικό κρεσέντο του Πικερμίου συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Δούκας δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις για να κρατηθεί στο ματς σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που με «όπλο» το περιφερειακό σουτ (συνολικά ευστόχησαν σε 15 τρίποντα) πήραν τα ηνία του αγώνα και βρέθηκαν στο +12 στο τέλος του ημιχρόνου (48-36).

Οι «μπλε» αναζητούσαν τις λύσεις στο τρίτο δεκάλεπτο για να αντιδράσουν όμως έδειχναν ότι ξέμειναν από δυνάμεις κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε το Πικέρμι (66-49 στο 30’). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο με τον ΑΣΕΔ να γνωρίζει την ήττα (87-69).

Άπαντες πλέον καλούνται να «μαζέψουν τα κομμάτια τους» και να κοιτάξουν μπροστά, καθώς σε 3 ημέρες έχουν τον δεύτερο ημιτελικό, στο Δαΐς που θα παλέψουν για τη νίκη προκειμένου να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό ανόδου…

ΑΕ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 87-69

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-36, 66-49, 87-69

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος): Γεωργούτσος 8, Τσόπης, Κούσουλας 21 (3), Ταφίλη, Παπαζήσης 35 (8), Νάσσης 5 (1), Λιόντας 2, Μπίγγος 2, Σταμάτης 6 (1), Σβάρνας 6 (2), Σολωμός 2, Κούρταλης.

ΑΣΕ Δούκα (Αβραμίδης): Κοψιάς 9 (1), Μαντζάκος 4, Σγουρός 5 (1), Ζαβιτσάνος 23 (2), Μουάτσος 8 (1), Γεραμάνης, Μιχαλάκης, Καρακώστας 14 (2), Καραΐσκος 6, Κορομηλιάς, Κατσούλας.

*Στο άλλο ζευγάρι των Playoff, ο Ηλυσιακός νίκησε νίκησε τον Πανναξιακο με 82-79 και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό της ανόδου.